Alman Tank Ası Hermann Bix’den Anılar (I)

Tarih 13 Kasım 1941, yer Rusya, sıcaklık sıfırın altında 22 derece… Savaşın sonunda en başarılı Alman tank aslarından biri olacak olan Hermann Bix, komutası altındaki Panzer 3 tankıyla birliğinin hedefi olan Venew istikametinde ilerlemeye çalışmaktadır.

Bix istikamet üzerinde ilerlemeye devam ederken bir köye varır ve bu köyde düşman savunması tarafından ateş altına alınır. Köydeki evlerde mevzilenmiş olan Ruslar Alman ilerleyişini yavaşlatmaya çalışmaktadır. Bix, yüksek patlayıcı mermiler kullanarak Rus savunmasını susturur ve temiz görüş sağlayan bir ev bahçesinde tankıyla mevzilenir, etrafı incelemeye başlar. Uzaklarda kendi birliğine bağlı olan diğer tankların ilerlediğini görmektedir.

Hermann Bix

Bix gözetlemeye devam ederken bir tankın ateş açtığını görür ve namlu ateşinden bu tankın bir KV-1 olduğunu anlar. Fakat ateş kendi tankı üzerine açılmamıştır, Bix ne olduğunu anlayana kadar alandaki bir diğer tankın komutanı olan Teğmen Bökle telsiz radyodan kendisiyle iletişim kurar:

“Bana nişan aldı ! Düşman tankı yolda, tam benim karşımda duruyor. Kanadına geç ve onu etkisiz hale getir !”

Aldığı komut Bix’in durumu anlamasını sağlar ve hemen sürücüsü Schwartz’a “çitleri yık ve düzlüğe çık” talimatını verir. Bix, tank düzlüğe çıktığında KV-1’i hemen 30 metre önünde bulur, bu sırada KV-1 ekibi Bix’in tankının farkında değildir ve Teğmen Bökle’ün tankına nişan almaktadır. Bix daha önce Eylül ve Ekim 1941’de KV-1 ve T-34’lerle karşılaşmıştır ve tankının topunun bu tanklara karşı ne kadar etkisiz kaldığını deneyimlemiştir. Ancak bu sefer ilk kez bir KV-1’i bu kadar kısa mesafeden ve yandan yakalamıştır.

Sovyet KV-1 tankı

Bix bağırarak emreder:

“Henüz bizi görmediler. Zırh delici mermi yükleyin. Belki taretin yanından zırhlarını delebiliriz !”

Tankın yükleyicisi Petermann topa zırh delici mermiyi sürer, tank artık atışa hazırdır. Bu sırada KV-1 bir kez daha ateş açar ancak yine hedefi ıskalar. Nihayet Bix ateş emrini verir, ilk atış taret yanına çarpar ve mermi seker. Hemen arkasından ikinci atış yapılır, mermi tankın taret yanına saplanıp kalır. Üçüncü atış sonrasında da Bix KV-1’de herhangi bir sorun göremez. Hatta Teğmen Böke’ün tankının komuta tankı olduğunu farkeden KV-1 mürettebatı bunca atışa rağmen Bix’in tankıyla ilgilenmez. Bix çaresizlik içinde telsiz radyosundan Böke’e seslenir:

“Ana silahımız KV-1 üzerine hiçbir şekilde etki etmiyor ! Mermilerimizin hiçbiri zırhı delmedi ! Bize elinde patlayıcı bulunan istihkamcılar yollayın.”

Bökle kısa süre sonra Bix’e yanıt verir:

“Bix, eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa onların ana silahını kullanılamaz hale getirin, aksi halde yakında size odaklanıp işinizi bitirecekler.”

Nişancı Krause homurdanarak “deneyeceğim, fakat…” derken cümlesini tamamlayamadan Bix bağırarak nişancısının sözünü keser: “Öyleyse dene Krause !”. Bu bağırma sonrası mürettebat durumun ciddiyetini hisseder. Topa zırh delici mermi sürülerek ateşe hazır hale getirilir. Krause KV-1’in topunun en kalın olduğu yer olan, taretle topun birleştiği noktaya ateş eder.

İki tank arasındaki mesafe kısa olmasına rağmen kar yağışı ve mermi isabeti sonrası oluşan duman Bix’in hedefin durumunu teşhis etmesine imkan vermez. Bix hiçbir şeyi beklemeden tekrar bağırır: “Yeniden ateşle Krause !”. İkinci ve üçüncü mermiler ateşlendikten sonra KV-1 yavaş yavaş namlusunu Bix’in tankına çevirmeye başlar. KV-1 taretini Bix’in tankına doğrulttuğu anda Schwartz tankın üzerinden siyah dumanlar çıktığını fark edip bildirir. Aynı anda radyo operatörü: “Namlusu patlamış efendim” diyerek Bix’e bilgi verir.

Bix arazi gözülüklerini çıkararak heyecanla KV-1’e doğru bakmaya başlar. Krause’un yaptığı üç atış da namluya isabet etmiştir, bu atışlardan biri tankın namlusundaki merminin patlamasına neden olmuştur. Bu sırada KV-1 mürettebatı tankın kapaklarını açarak çıkmaya çalışırken Böke’ün tankı tarafından yapılan bir atış sonucu KV-1’in üzerine yığılıp kaldılar.

Bu deneyimle birlikte. Bix kısa mesafede ufak bir topla bile en ağır tankı etkisiz hale getirebileceğini anlamıştı.

Content Protection by DMCA.com
The following two tabs change content below.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10.3 G Çekmiş Bir F-16 Pilotumuz

Devam Savaşı Kahramanı: Viljam Pylkas