Katyuşa’nın Tarih Sahnesine Çıkışı

İvan Andreyevich Flyorov’in Katyuşa Bataryası

Barbarossa Harekatı’nın ilk günlerinde Kızılordu bünyesinde çalışmalarına devam eden roket birimi henüz test aşamasındaydı. Katyuşa roketlerini geliştirme çalışmalarını Özbekistan’ın Osh kentinde sürdüren askeri mühendisler, 1941 yılının Mart ayında yapılan testlerde oldukça başarılı sonuçlar elde etmişti. Ancak bu silahlar daha önce savaş alanlarında kullanılmadığından beklentilere ne ölçüde cevap vereceği konusu meçhuldü.

Alman birliklerinin 22 Haziran 1941 tarihinde ani bir şekilde SSCB’ye saldırması Sovyet kuvvetlerinde ve komuta kademesinde bir şok etkisi yaratmıştı. Savaşın üçüncü haftasında hızla ilerleyen Alman birlikleri Smolensk önlerine gelince, STAVKA henüz geliştirme aşamasında olan bu silahların hemen cepheye sevkedilmesini istedi. 28 Haziran 1941 tarihinde oluşturulan ilk Katyuşa çoklu roket bataryası Moskova’ya sevkedilir. Birliğe Yüzbaşı İvan Andreyevich Flyorov komuta etmekteydi. Böylece Flyorov Sovyet ordusu roket topçu birimine komuta eden ilk asker olarak tarihe geçecektir. Temmuz ayı başında cepheye sevkedilen birlik 20. Ordu’nun emrine girer.

Flyorov’un Katyuşha bataryası şu birimlerden oluşmaktaydı:

7 adet BM-13 çoklu roket rampalı araç

1 adet 122 milimetrelik M1910/1930 çekili obüs

44 adet mühimmat kamyonu

Katyuşalar’ın kullandığı 132 milimetrelik M-13 roketleri bu kamyonlarla sevkedilmektedir.

İvan Andreyevich Flyorov ve Bataryasının Savaş Kariyeri

7 Temmuz 1941 tarihinde ilk deneme Berezina Nehri kıyısında konuşlanmış olan Alman birlikleri üzerinde yapılır. Almanlar başta patlayan roketlerin sesi ile panikler. Patlayan roketlerin çelik parçaları yaralanmalara ve karışıklığa neden olur. Bu saldırı ile istenen sonuç elde edilmiş ve karşı taraf demoralize edilmiştir.

Bu denemeden sonra batarya gerçek anlamda ilk saldırı için artık hazırdır. 14 Temmuz 1941, saat 15:15’te ilk yok edici saldırı yapılır. Hedef olarak seçilen nokta Beyaz Rusya sınırları içinde Vitebsk bölgesine bağlı Orsha kenti yakınlarındaki demiryolu kavşağı ile tren istasyonu ve burada konuşlanmış Alman birlikleridir. Saldırı son derece etkili olur. İstasyondaki yakıt, mühimmat ve tank yüklü trenler vurulur. Tren istasyonu da yok edilen hedefler arasındadır.

Bu saldırıdan sonra batarya ölüm kusmaya devam eder. Hedefteki ikinci nokta Minsk-Moskova otoyoluna bağlanan Orshitsa Nehri üzerindeki köprü ile karşı kıyıda yer alan Rudnya kasabasında konuşlanmış 17.Panzer Tümeni’ne ait askeri konvoydur. Çok kalabalık olan bu konvoy nehrin karşı tarafına geçmek için hazırlık yapmaktaydı. Beklenmedik bir anda bu bölgede ortaya çıkan batarya Alman kuvvetlerine bir sürpriz yapar. İlk önce Orshitsa Nehri üzerindeki köprüyü havaya uçurur. Ardından Rudnya kasabasını ateş altına alır. 17. Panzer Tümeni çok ağır bir darbe yer. Tanklar, zırhlı araçlar, zırhlı personel taşıyıcılar, nakliye kamyonları, at arabaları ve piyade açısından çok büyük kayıplar yaşanır. Kayıplar  öyle büyüktür ki 17.Panzer Tümeni sonraki üç gün boyunca güçlerini toparlayamamıştır.

6 Ekim 1942 tarihinde bir Katyuşa bataryası Stalingrad’a ilerleyen Alman kuvvetlerine saldırıyor.

Bu başarıdan sonra STAVKA  Katyuşa çoklu roket bataryalarının sayısını hızla arttırır. Savaş boyunca çoklu roket fırlatıcıları ile mühimmatının üretimi 200 fabrika tarafından gerçekleştirilir. Sovyetler Birliği Temmuz 1941 ile Aralık 1944 arasında 10.000’den fazla çoklu roket rampası ve 12 milyondan fazla roket imal ederler.

Yüzbaşı İvan Flyosov ve bataryası 7 Ekim 1941 tarihinde Ugra Nehri yanındaki bataklık bölgede Almanlar tarafından kuşatma altına alınır ve ağır havan saldırısı altında kalır. İlerleyen saatlerde cephaneleri de tükenir. Bunun üzerine yüzbaşı kalan tüm araç ve mühimmatın yok edilmesi yönünde emir verir. Bu çarpışma bataryanın sonu olur. Yüzbaşı İvan Flyolov ile birlikte bataryanın %75’i Almanlar tarafından yok edilir.

1942 yılında Alman kuvvetleri tarafından imha edilmiş, yanmakta olan bir Sovyet BM-13 “Katyuşa” çok namlulu roketatarı.
İvan Andreyevich Flyorov Almanya’ya karşı kazanılan zaferin 50. yılında, 21 Haziran 1995 tarihinde “Rusya Federasyonu Kahramanı” unvanına layık görülmüştür.

Kaynaklar:

  • Defencyclopedia.com- Greatest World War II // Weapons The Fearsome Katyusha
  • İvan Flyorov // vikimy
  • SSCB’ne Kısa Bakış ve 2. Dünya Savaşı SS CB Teknolojisi.
  • Warfarehistorynetwork.com- Smolensk-The Eastern Front- The Katyusha Rocket System.
  • The Boardgamer Volume 4, İssues 1 Through 4 // Katyusha !- Russia’s Secret Weapon Against The Blitz- By Leslie Geraty- sayfa 12 //october 1999
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir