Polonya’da Çekilmiş Bir Savaş Fotoğrafının Acı Hikayesi

Polonya’da Çekilmiş Bir Savaş Fotoğrafının Acı Hikayesi

Aşağıdaki fotoğrafta, Amerikan belgesel yapımcısı ve fotoğrafçı Julien Bryan, ablasını Varşova yakınlarındaki bir arazide çalışırken Alman hava kuvvetlerinin saldırısı sonucu kaybeden 10 yaşındaki Kazimiera Mika’yı teselli etmeye çalışıyor.

Julien Bryan 13 Eylül 1939 tarihli fotoğrafının hikayesini şöyle anlatıyor: “Kasabanın kenarındaki küçük bir alanda dolaşırken trajik bir olaya tanık olmak için yalnızca birkaç dakika geç kalmıştık fakat bu hepsinden daha inanılmazdı. 7 kadın tarlada patates topluyordu. İlçelerinde un kalmamıştı, bir şeyler yiyebilmek için bunu yapmak zorundaydılar. Aniden iki Alman uçağı gökyüzünde belirdi ve 200 metre uzağımızdaki bir eve 2 bomba bıraktılar. Evde bulunan iki kadın hayatını kaybetti. Patates toplayan kadınlar uçaklar tarafından farkedilmemeyi umarak yere uzandılar. Uçaklar uzaklaştıktan sonra patates toplamaya devam ettiler. Yiyecek bulmak zorundaydılar.

Ancak uçaklar görevlerini bitirmediklerini düşünüyorlardı. Birkaç dakika sonra uçaklar geri döndü ve yere 200 metre yükseklikten uçarak tarlada çalışan kadınları makineli tüfek ateşiyle biçtiler. Tarladan çalışan 7 kadından 2’si öldü, geriye kalanlar kaçtılar. Ben cesetlerin fotoğraflarını çekerken küçük bir kız koşturmaya başladı ve ölülerden birinin başına gelip durdu. Öldürülen kadın küçük kızın ablasıydı. Küçük kız daha önce ölümle yüzleşmemişti ve ablasının neden kendisiyle konuşmadığını anlamıyordu.

Çocuk şaşkınlık içinde bize baktı. Kolumu ona uzattım ve sıkıca sarılarak onu rahatlatmaya çalıştım. Ağladı. Benimle birlikte olan iki Polonyalı memur ve ben de öyle yaptık…”

Kazimiera Mika 2010 yılında “Varşova’da bir Amerikalı” isimli sergide.

KAYNAKÇA

  • Bryan, Julien. “Warsaw: 1939 Siege; 1959 Warsaw Revisited.” Warsaw, Polonia, 1959, pp.20-21.

 

Content Protection by DMCA.com
The following two tabs change content below.
Atakan İskender

Atakan İskender

Üniversite öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli modern savaş tarihine dair bütün olgulara meraklıyım ve ilgileniyorum. Tarih dışında ekonomi, politika ve felsefe alanlarında okuma yapıyorum. Mevcut bilgi birikimimi insanlara aktarırken aynı zamanda kendimi geliştirmeyi amaçladığım için yazılar yazıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Lütfen reklam engelleyici yazılımı kapatıp öyle devam edin.

Biliyoruz reklam görmek hoşunuza gitmiyor ama...

Web sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var. Lütfen reklam engelleyici yazılımları kapatarak bize destek olun.

Bağış, reklam ve işbirlikleri için bize muharebetarihi@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

error: İçerik korunmaktadır!