Fin Tank Ası Reino Lehväslaiho

Fin tank ası ve yazar Reino Lehväslaiho bugün 96 yaşında aramızdan ayrılmış. Bu vesileyle kendisinden kısaca bahsedelim.

Lehväslaiho askeri kariyeri sırasında Kış Savaşı ile Devam Savaşı’na katılmış, savaş alanında gösterdiği cesaret ve elde ettiği başarılar sonrasında çeşitli madalyalar kazanmış bir askerdi. İsminin duyulmasını sağlayan en önemli başarısı ise Devam Savaşı sırasında ele geçirilmiş bir T-34 kullanarak 7 düşman tankını yok etmesi olmuştu. 1944 yılında Tali-Ihantala Muharebesi’nde Sovyet piyade hücumu sırasında ağır yaralanmış, kısa süre sonra yaraları tam olarak iyileşmediği halde tank alayına geri dönerek Lapland Muharebesi’ne katılmıştı.

Lehväslaiho, 2. Dünya Savaşı’nın ardından bir liman ofisinde denizci olarak çalışmaya başladı ancak kaleme aldığı eserlerle kamuoyu nezdinde tanınırlığını sürdürdü. Sonuncusu 2012 yılında piyasaya çıkan 45 kitap yazan Lehväslaiho Finlandiya’nın en üretken yazarlarından biriydi.

Reino Lehväslaiho, Helsinki Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalıyor, 2009.

Lehväslaiho’nun popüler kültürde tanınır hale gelmesinde ise çok oyunculu bir çevrimiçi oyun olan “World of Tanks” etkili oldu. Oyun içerisinde bir orta tank kullanarak, kendi tankından en az bir seviye üzeri iki tank yok eden oyunculara “Lehväslaiho Madalyası” isminde sembolik bir ödül gelmektedir.

Kendisini saygıyla anıyorum.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir