Challenger II

[dropcap][/dropcap]Bu yazımda sizlere günümüzün en iyi korunan tanklarından biri olan Challenger 2 hakkında bilgi vereceğim. Hazırladığım bu çalışma ile modern İngiliz zırhlı kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan bu araç hakkında derinlemesine bilgiler sundum. Keyifli okumalar dilerim.

FV4034 Challenger II, Birleşik Krallık ve Umman orduları ile birlikte hizmet veren bir İngiliz ana muharebe tankıdır (Main Battle Tank-MBT). İngiliz şirketi Vickers Defense Systems (şimdi BAE Systems Land & Armaments olarak da bilinir) tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. 1998 yılında ilk kez servise girmiş ve 2035 yılına kadar kara kuvvetlerinin ana muharebe tankı olarak görevini icra etmesi planlanmaktadır.

Tankın Genel Özellikleri:

Deponun tahrik sistemi 550 kilometrelik bir menzil sağlar ve maksimum yol hızı 59 km/saat, arazide ise 40 km/saat seviyesindedir. Tankın dört kişilik mürettebatı bulunmaktadır: komutan, sürücü nişancı ve yükleyici. Bugüne kadar toplam 446 Challenger 2 üretilmiştir ve birim başına maliyeti 4,3 milyon pounddur (güncel kur değerleriyle yaklaşık 5,2 milyon dolardır). Challenger 2, Chieftain ve Challenger I’de kullanılan L11 topunun ardılı olan 120 milimetre (4.7 inç) 55-kalibre uzunluğunda L30A1 topuyla donatılmıştır. Ağustos 2006’da, Irak’ta RPG-29 ve RPG-7 ile ateşlenmiş 10 ila 15 tane roket isabeti almış, reaktif zırh ile güçlendirilmiş (ERA Explosive Reactive Armor) ön alt gövdeden hasar görmüş ve sadece 1 müretebatı yaralanmıştır. Tank hasarlı halde üsse geri dönüp onarılmış ve kısa süre sonra görevine geri dönmüştür. Bu olay Challenger 2 tankına düşman ateşiyle kayda geçmiş alınan en büyük hasardır. Bu olay dışında yalnızca 1 tane Challenger 2 tankı kullanılamaz hale gelmiştir, o da dost bir başka Challenger 2 tarafından imha edilmiştir. Irak’ta yaşanan RPG saldırısı olayından sonra zırh takviyesi yapılmıştır. Challenger 2 Bosna, Kosova ve Irak’ta hala aktif hizmettedir.

Tankın Kullandığı Silahlar:

NATO envanterindeki ana tank topları arasında yivli olduğu için benzersiz olan L30A1, İngiliz Ordusu envanterindeki zırh delici fin-stabilize discarding-sabot mermilerine (APFSDS, fakat bu yivsiz toplardaki mermilerden daha farklı yapıdadır) ek olarak, yüksek patlayıcılı başlıklı mermi (HESH) kullanımına devam etmektedir. Challenger 2 ayrıca bir L94A1 EX-34 7.62 mm zincirli makineli tüfek (bir çeşit makineli tüfek türüdür) ve 7.62 mm L37A2 makineli tüfek ile donatılmıştır. 49 tane top mühimmatı ve 4.200 mermi 7.62 mm mühimmat taşımaktadır.Challenger 2, Chieftain ve Challenger 1’de kullanılan L11 topunun ardılı olan 120 milimetre (4,7 inç) 55 kalibre uzunluğunda L30A1 topuyla donatılmıştır. Bu top da, 120 milimetrelik önceki İngiliz topları gibi termal bir yuva sistemi ile izole edilmiştir. Silah ağzı duman çekici ile donatılmıştır ve tamamen elektrikli bir kontrol ve stabilizasyon sistemi ile kontrol edilmektedir. Taret, oldukça ağır olmasına rağmen gelişmiş hidrolik basınç dengeleme sistemleri ile 360 derecelik tam tur dönüşünü 9 saniyede tamamlayabilmektedir. HESH mermilerinin APFSDS’den daha uzun menzili vardır (zira bir çeşit kimyasal delim gücüne sahip bir mermidir ve mesafeye bağlı hız kaybı yaşaması delim gücünü etkilemez). Ayrıca HESH binalara ve ince katmanlı araçlara karşı çok daha etkilidir. 120 milimetrelik topun önceki sürümlerinde olduğu gibi, itici yükler kabuk veya KE (kinetik enerjili delici) mermisinden ayrı olarak yüklenir. APFSDS mermi için yanıcı katı bir yük kullanılır ve HESH ve duman mermileri için yanıcı hemisferik bir torba şarjı kullanılır. Ana silahlandırma turlarının ateşlenmesini başlatmak için elektrikle ateşlenen bir havalandırma borusu kullanılır. (Ana silahlanma mühimmatı, mermi, şarj ve havalandırma borusundan oluşan “üç parçalı mühimmat” olarak tanımlanmaktadır.) Mühimmat parçalarının ayrılması da daha az cephane patlamasının sağlanmasına yardımcı olur.

Tankın Ateş Kontrolü ve Görüş Sistemi:

Canada Computing Devices Company’nin dijital atış kontrol bilgisayarı, MIL STD1553B veri bankasına sahip iki adet 32-bit işlemci barındırır ve Savaşalanı Bilgi Kontrol Sistemi gibi ek sistemler içerir. Komutan lazerli uzaktan gösterge ile panoramik bir SAGEM VS 580-10 görüş kamerasına sahiptir. Yükseklik aralığı + 35 ° ila -35 ° arasındadır. Komutanın istasyonu, 360° görüş için sekiz adet periskop ile donatılmıştır. Thales Termal Gözlem cihazı, hem gece görüşü hem de termal görüntü sağlar.Termal görüntü, hem topçunun hem de komutanın monitörleri üzerinde görüntülenir.Topçunun, 200 m ila 10 km aralığında birincil görüşü vardır.

 

Görselde Challenger 2 tankının iç kesitini görmekteyiz. Tankın mürettebat ve mühimmat konumlandırılması bu şekildedir.

Tankın Koruması:

Challenger 2, dünyadaki en ağır ve en iyi korunan tanklardan biridir. Taret ve gövde 2.jenerasyon Chobham zırhı (Dorchester olarak da bilinir) tarafından korunmaktadır. Patlayıcı reaktif zırh petekleri, ek çubuk zırhı ile birlikte gerektiğinde takılır. Nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) koruma sistemi bulunur. Tankın şekli radarda görünürlüğünü minumuma indirir. Taretin her iki yanında, beş L8 duman bombası bulunmaktadır.Challenger 2, egzoz manifoldlarına dizel yakıt enjekte edilerek ekstradan gizlenme için duman yaratabilir.

Challenger 2 tankı ile ilgili önemli videolar aşağıdadır:

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir