Leopard 2 Tankının Genel Analizi

Giriş

Bu çalışmamda tank ve zırhlı muharebe tarihinde geliştirilme süreci ve felsefesi ile çığır açmış, modern Alman savunma sanayisinin en önemli ürünlerinden, bizim açımızdan ise Suriye meselesi nedeniyle sık sık gündeme gelen ve hararetli tartışmalara konu olan Leopard 2 tankını bütün yönleriyle ele alacağım. Umarım bu çalışmam gündelik hayatınızda karşılaştığınız haberleri sorgulama ve değerlendirme konusunda sizi bir adım daha öteye taşır. Derlediğim bu bilgiler ulaşabileceğiniz en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birini teşkil etmektedir.

Leopard 2 Geliştirme Süreci

Leopard 2 MBT’nin gelişim süreci, 1960’lı yıllarda başlayan bir projeye kadar uzanır. O dönemde Almanya ve ABD MBT-70 programı üzerinde ortaklaşa çalışmaktaydı. Almanya ve ABD MBT-70’i geliştirirken, anlaşmalardaki uyumsuzluklardan çıkan aksaklıklardan dolayı problemler ortaya çıkmaya başladı, daha sonra Alman Savunma Bakanlığı Leopard 2’nin gelişimini yalnız başına sürdürmeye karar verdi. Ana yüklenici olarak Münih’teki Krauss-Maffei şirketi seçildi. Alman/ABD tankı için geliştirme programının sona ermesiyle 1969 yılının sonlarında, Alman Savunma Teknolojileri ve Satın Alma Bürosu, MBT-70 programının büyük bölümünden tasarruf etmek için bir çalışma başlattı. Bu, iptal edilmiş MBT-70 programının bir bölümünü deney tankı bileşenleri ile birleştirmeye yönelik bir girişimdi ve ‘Eiler’ (Boar) olarak biliniyordu, ancak hiçbir zaman prototip statüsüne erişilemedi. 1970 yılı başında Alman Savunma Bakanlığı, daha önce edindikleri deneyimden yararlanabilmek için MBT-70 için geliştirilen MTU motoruyla devam ettirilmesi için “Vergoldeter Leopar’ın” geliştirilmesini önerdi. Ana yüklenici olarak yine Krauss-Maffei tarafından seçilen yedi araç sipariş edildi.

MBT-70 “hulldown” pozisyonundayken.
MBT-70 topunun ve mühimmatının yandan kesiti.

Prototipler ilk bakışta Leopard 1 A4’e çok benziyordu. Yol çarkı MBT-70’den ve Leopard 1’den alındı. Motor da aynı zamanda 12 silindirli MTU MB-873 Ka-500 su soğutmalı dört pistonlu MBT-70’den alındı. 20 kW’lık jeneratör, şanzıman, hava filtreleri, soğutma ve fren sistemleri ile birlikte, inişli sürüş motoru, 15 dakika içinde kolayca değiştirilebilen kompakt bir gruptan oluşmaktaydı. 17 adet taretten 10 tanesine 105 mm’lik yivsiz bir top takıldı. Geriye kalan yedi adet tarete Rheinmetall tarafından tasarlanarak üretilen 120 milimetrelik yivsiz bir top entegre edildi.

Leopard 2’nin sürücü kompartımanı.

1973 Yom Kippur Savaşı’nın ilk analizi ortaya çıktığında artan zırh korumasının gelecekte belirleyici bir faktör olacağı yeniden ortaya çıkmıştı. Sonuç, Leopard 2’yi arttırılmış zırhlara izin verecek MLC 60 (Askeri Yükleme Sınıfı 60 ton) ve çok katmanlı kompozit zırhlı taretler kullanılacaktı. Bu Leopard 2 programında bir atılım ve Leopard 2 AV’e doğru ilk adımla sonuçlandı. 1973’te, 80’li yıllardaki ana savaş tanklarının belirli bileşenlerini standartlaştırmak için ABD ve Almanya arasında görüşmeler başladı. Bunun bir sonucu olarak, 1976’da Leopard 2’nin ABD’nin performansını ve kısıtlamalarını karşılamak için nasıl değiştirilebileceğinin incelenmesine karar verildi.

Farklı Alman ve ABD yetkili kurumlarının askeri taleplerine dayanarak, Porsche, Krauss-Maffei ve Wegmann şirketleri Leopard 2 AV (Austere Sürümü) tasarladı ve inşa etti. Değişiklikler arasında gövde üzerinde zırh ve daha sofistike bir atış kontrol sistemi olan yeni bir taret ve yeni çok katmanlı (Britanyalı “Chobham” zırhı, çelik ve seramik tabakalardan oluşuyordu) zırh gibi özellikler yer alıyordu. İki şasi ve üç taret 1976 yılında hazır hale getirildi. İlk prototipte, Hughes atış kontrol sistemi ve bir L7A3 105 mm top monte edilmiş bir taret vardı. İkincisi aynı silahla donatılmıştı, ancak Rheinmetall 120 mm yivsiz topun hızlı bir şekilde kullanılmasına izin verilmesi için gerekli girişimler yapıldı. Üçüncü taretin EMES 13 dahil bir Alman atış kontrol sistemi vardı ve Alman test programında kullanılacaktı. Ek bir taret inşa edildi ve üçüncü ile aynıydı, ancak başlangıçta Rheinmetall 120 mm yivsiz ana top takıldı.

Bununla birlikte, Alman prototipleri Ağustos 1976’nın sonuna kadar ABD’ye geldi ve Leopard 2 AV ve XM1(Abramsın ilk prototipi) prototipleri arasındaki karşılaştırmalı testler Aralık 1976’ya kadar sürecek olan Aberdeen Proving Grounds’da yapıldı. ABD Ordusu, Leopard 2 AV ve XM1, ateş gücü ve hareket kabiliyeti bakımından karşılaştırılabilirdi ancak XM1, zırh korumasında daha üstündü ve bu nedenle XM1 ABD ordusu tarafından seçilmiştir. Karşılaştırmalı testten sonra Leopard 2 AV prototipleri daha sonraki değerlendirme testleri için Almanya’ya geri gönderildi. Çeşitli çalışmalardan sonra Leopard 2 ortaya çıktı. Kuşkusuz, tanıtımı sırasında (1979) Leopard 2 dünyanın en gelişmiş tankıydı. Almanlar, tank tasarımının her üç alanında da başarılı bir tank tasarımı yapmayı başardılar: hareketlilik, ateş gücü ve zırh koruması. O zamana kadar tank tasarımcıları bir anda sadece bu hedeflerin yalnızca ikisini sağlama konusunda başarılı olabilmişti. Örneğin, İngiliz Chiftain, oldukça iyi bir silah ve iyi bir zırha sahipti, ama çok zayıf bir hareketliliği vardı. Ölçeğin diğer ucunda iyi hareket kabiliyeti, yeterli bir silah, ancak zayıf bir zırhı olan Fransız AMX-30 vardı.

Torun, dede ve baba yanyana…

Seri Üretime Geçiş

Eylül 1977’de, beş seri halinde üretilmek üzere 1.800 Leopard 2 tankı sipariş edildi. Ana yüklenici Krauss-Maffei idi, ancak Maschinenbau Kiel (MaK), tankların % 45’ini üretmek için bir sözleşme ile ödüllendirildi. İlk parti 380 tanktan oluşuyordu. Altı tankın teslimatı 1979’da, 1980’de 114, 1981’de 180 ve gelecek yıl her bir üretim paketi 300 tanktan oluşacaktı.

İlk tank 25 Ekim 1979’da teslim edildi. 1982 itibariyle 380 Leopard 2 tankının ilk partisi tamamlandı. 209 Krauss-Maffei (10001’den 10210’a şasi numarası) ve 171’i MaK (şasi no: 20001 – 20172) tarafından yaptırılmıştır. İlk üretim tankları daha sonra eski modellere de uyarlanan yeni termal gece görüş sisteminin üretim eksikliklerine bağlı olarak PzB-200 görüntü yoğunlaştırıcısıyla donatılmıştı. Orijinal beş seriden sonra Leopard 2 tanklarından üç seri daha sipariş edildi ve Almanya tarafından sipariş edilen Leopard 2 tanklarının miktarı 2,125’e çıktı. Altıncı parti Haziran 1987’de sipariş edildi ve Ocak 1988 ile Mayıs 1989 arasında üretilen 150 tanktan oluşuyordu. 100 tankın yedinci partisi Mayıs 1988 ile Nisan 1990 arasında üretildi. Toplam 75 tank için Alman ordusunun son partisi Ocak 1991’den Mart 1992’ye kadar üretildi.Varyasyonlarıyla birlikte toplamda net olmamakla birlikte 3840 civarı Leopard 2 tankı üretilmiştir.

Leopard 2 Hakkında Genel Teknik Bilgiler

Deponun kapasitesi 500 kilometrelik bir menzil sağlar ve tankın maksimum yol hızı 72 km/saattir (arazi koşullarında ise 40 km/saattir). Leopard 2 gücünü 1500 beygirlik MTU MB-873 Ka501 motorundan alır. Bu motor 12 silindirli, sıvı soğutmalı dizel bir motordur. Tankın komutan, sürücü, nişancı ve yükleyiciden oluşan 4 kişilik mürettebatı vardır. Birim başına maliyeti varyanta göre değişmekle birlikte Leopard 2A6 için 5.7 miyon dolardır. Leopard 2, Rheinmetall 120mm L44 (daha sonra L55) topuyla donatılmıştır. Aktif olarak kullanıcı olan ülkeler ise şöyle sıralanmaktadır: Türkiye Almanya Avusturya Kanada Yunanistan Şili Danimarka Finlandiya Hollanda Norveç Polonya Portekiz Katar Singapur İspanya İsveç İsviçre.

Leopard 2’nin Zırh ve Korunma Özellikleri

Leopard 2 bünyesinde aralıklı çok katmanlı zırh kullanır. Zırh, farklı sertlik, elastik malzemeler ve diğer metal olmayan malzemelerden oluşan çelik plakaların birleşiminden oluşur. Bütün bunlara ek olarak yüksek sertlik değerlerine sahip çelik levhalar kullanılmaktadır. Leopard 2’nin zırhının ön bölümü, büyük kalibreli kinetik enerji mermilerine (KE mermisi) dayanacak şekilde tasarlanmıştır. 1980’lerde yapılan testlerde Leopard 2’nin ön bölgesine 1,500 metre uzaklıktan atılan 125 milimetrelik APFSDS mermileriyle test atışları yapılmış ve tankın korumasının oldukça dirençli olduğu gözlemlenmiştir. Leopard 2A4’ün zırhı, resmi olmayan ölçümlere göre 80 santimetre maksimum fiziksel kalınlığa sahiptir. Leopard 2A5 ve sonraki modellerde maksimum kalınlık, kama şeklindeki zırh modülü ile 150 santimetreye kadar yükseltilmiştir.

Tankın yan ve arka kısmı, ağır makineli tüfeklere, orta çaplı mermi ve daha eski üretimlerdeki tank mermilerine karşı etkin koruma sağlar. Alt gövde tarafı, mermiler ve RPG’lere karşı korumayı artırmak için zırh etekleri ile kaplıdır. Gövde kenarlarının üçte biri ağır balistik etekle kaplanırken, gövde kenarlarının geri kalanı çelik takviyeli kauçuk eteklerle kaplanmıştır. Mayınlara karşı daha fazla koruma sağlamak için, tankın taban kenarları 45° eğimli üretilmiş ve zemin oluklarıyla takviye edilmiştir.

Mühimmat taret içerisinde mürettebattan ayrılmış bölümlerde bulunur. Patlama durumunda, bölme tavanlarındaki üfleme panoları, patlamayı mürettebattan uzaklaştıracaktır. Leopard 2, araç içerisinde 4 milibara kadar (4.0 hPa) fazla basınç sağlayan bir Dräger NBC aşırı basınç sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede mürettebat aynı zamanda nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) tehditlere karşı da korunmaktadır. Taretin her iki yanına monte dört adet Wegmann duman bombaları entegre edilmiştir ve elektrikli olarak tekli veya dört salvo olarak ateşlenebilmektedir.

Leopard 2, gelişmiş bir yangın koruma sistemi ile donatılmıştır. Sürücü istasyonunun arkasında dört adet 9 kilogramlık Halon yangın söndürme tüpü takılmıştır. Bu yangın söndürme tüpleri muharebe bölmesindeki sıcaklık 82 ° C’nin (180 ° F) üzerine yükseldiğinde otomatik olarak veya sürücü bölmesindeki bir kontrol paneli aracılığıyla manuel olarak yangın algılama sistemi ile etkinleştirilir.

Leopard 2’nin Silah Sistemleri

Leopard 2’nin birincil silahı Rheinmetall üretimi yivsiz 120 milimetre L44 topudur (Leopard 2A5 modeline kadar bu top kullanılmıştır, aynı top M1 Abramsda da kullanılmaktadır ismi M256 olarak değiştirilmiştir, 2A6 ve sonrası tanklarda ise L55 topu kullanılmıştır). Top açısı -9 ile +20 derece arasındadır. 120 milimetre L44 topu 530 cm uzunluğa sahiptir ve ağırlığı 3780 kilogramdır. Karşılaştırıldığında, 120 milimetre L55 top namlusunun uzunluğu 660 cm’dir ve 4160 kg ağırlığındadır. L55 topunun 130 cm daha uzun olması, namludaki mevcut enerjinin mermi hızına çok daha etkin şekilde dönüştürülmesi için kullanılır. Silahın tamamen stabilize edilmiş DM43 APFSDS-T mermisiyle 560 milimetre çelik zırha nüfuz edebilir, namlu çıkış hızı ise 1750m/s’dir. Rheinmetall, ana silahla İsrail LAHAT anti-tank güdümlü füzeyi ateşleme imkânı sağlamak için Leopard 2 tankları için bir yükseltme geliştirmiştir; Füzenin 8.000 metrelik bir menzili vardır (Türk Leopard 2A4 tanklarında Lahat mühimmatı kullanılmamaktadır) ve 42 tane ana top mermisi taşıyabilir.

Rheinmetall üretimi 120 milimetrelik L44 topu.

Leopard 2, iki makineli tüfek ile donatılmıştır. Alman modelleri, MG 3 (efsanevi MG 42’nin geliştirilmiş versiyonu) ve 7.62 milimetre makine tüfekleri kullanır. Hollanda ve Singapur modellerinde FN MAG 7.62 mm makineli tüfekleri; İsviçre modelleri İsviçre MG 87 7.5 mm makineli tüfekleri kullanılır. Leopard 2’de 4750 adet 7.62 milimetrelik mermi taşınmaktadır.

Leopard 2’nin Atış Kontrol Sistemleri

Leopard 2’de bulunan standart atış kontrol sistemi, Alman EMES 15’tir. Birincil görüş olarak, her ikisi de tankın atış kontrol bilgisayarına bağlı olan, lazer mesafe ölçer ve Zeiss termografik kameradır. Buna ek olarak yedek 8x yardımcı teleskop FERO-Z18r bulunur. Komutanın bağımsız periskopu Rheinmetall / Zeiss PERI-R 17 A2’ye sahiptir. PERI-R 17 A2, gece / gündüz gözlem ve hedef belirleme için tasarlanmış stabilize edilmiş bir panoramik periskop görüşü ve 360° dönüşlü tamamen yuvarlak bir görünüm sağlar. Komutanın periskopunun termal görüntüsü tankın içindeki bir monitörde görüntülenir.

Atış kontrol sistemi dört saniyede üç menzil değerini hesaplayabilir. Aralık verileri atış kontrol bilgisayarına iletilir ve atışı hesaplamak için kullanılır. Ayrıca lazerli mesafe ölçer, topçunun birincil görüşüne entegre olduğundan, topçu doğrudan dijital aralık ölçümünü okuyabilir. Lazer nişanlayıcı 10 kilometre mesafede yalnızca 20 santimetre yanılma payına sahiptir.

Leopard 2 Varyasyonları

Bu kısımda ülkelerin, silahlı kuvvetler envanterlerinde bulunan Leopard 2’lere yönelik özel geliştirmelerinden değil yalnızca ana üreticilerin yaptığı resmi yükseltmeleri açıklayacağım. Örnek vermek gerekirse; İsveç’in aldığı Leopard 2’lerin elektronik harp sistemlerini tamamen değiştirerek Stridsvagn 122 ismiyle kullanması, Tayland’ın 2A4 üzerine uyguladığı özel kitler sonucu ortaya çıkan farklı Leopard 2 modifikasyonlarına değinmeyeceğim. Bu bağlamda istisnai bir durum olarak açıklamakta özellikle yarar gördüğüm, bizim ülkemizde düşünülen ve Altay projesine ağırlık verilmesiyle iptal edilen NG kit projesine 2A4 bölümünde kısaca değineceğim.

Leopard 2A0 (AV):

İlk kez seri üretime giren Leopard 2 temel versiyonudur. Ekim 1979-Mart 1982 arasında 380 adet üretilmiş ve Alman ordusuna teslim edilmiştir. Bu modelde bilgisayar destekli atış sistemi, rüzgar sensörü, lazer hedefleyici, panoramik teleskop gibi dönemine göre oldukça gelişmiş özellikler standart olarak bulunuyordu.

Leopard 2A0

Leopard 2A1:

Mart 1982-Kasım 1983 arasında 450 adet üretilen modeldir(248 tanesi Krauss-Maffei ve 202 tanesi Mak tarafından üretildi). Bu modelde 2A0’da kullanılan nişancının termal görüş sistemi geliştirilmiştir. Mühimmat raflarının stabilitesi ve yükleyicinin ulaşabilirliği yükseltilmiş ve bu sayede mermi doldurma hızı artmıştır (2A1’deki bu raflar M1 Abrams tankında da modifiye edilerek kullanılmıştır). Yakıt filtresi geliştirilerek yakıt doldurma hızında artış sağlanmıştır (tankların yüzlerce litrelik yakıt deposunu doldurma süreleri sıcak çatışma ortamlarında oldukça önem teşkil eden bir detaydır, şehirlerarası otobüs yolculuklarında yakıt ikmali yapan otobüslere denk gelenler bu durumun önemini çok daha iyi kavrayacaktır).

Leopard 2A2:

1984-1987 arası üretilen modeldir. Bu modeldeki en büyük fark tankın NBC korumasının (nuclear, biological, chemical etki kısaltmasıdır) tam olarak sağlanmasıdır. Termal görüş sistemlerinin ve periskobun yakınlarına ekstra kalkanlar eklenerek vizörlerin hasar görme ihtimali azaltılmıştır. 5 metrelik çelik çekme halatı için gövde üzerinde özel bir yer tesis edilmiştir.

Leopard 2A3:

1984-1985 yıllarında üretilen bir ara modeldir.300 adet üretilmiştir.Normal Leopard 2’lerden en önemli farkı daha gelişmiş(SEM 80/90) bir radyo iletişim sistemi kullanmasıdır. Mühimmat yuvalarına ekstra kaynak işlemleri uygulanıp güvenilirliği iyileştirilmiştir.

Leopard 2A4:

Leopard ailesinin en yaygın versiyonudur. 1985-1992 arasında seri üretimde 1800 adet üretilen, 1994 yılından itibaren Alman ordusu envanterindeki diğer Leopard 2 modellerinin de bu varyasyona yükseltilmesi ile en önemli varyasyonlardan biri haline gelen modeldir. Dünyada bulunan 3840 Leopard 2’nin yaklaşık 2125 adeti bu varyasyondandır. TSK envanterinde bulunan Leopard 2 modeli de budur. Leopard 2A4, Türkiye dışında farklı ülkelerin ordu envanterlerinde de bulunur: Avusturya (114), Kanada (107), Şili (140), Danimarka (51), Finlandiya (139), Yunanistan (183), Norveç (52), Polonya (128), Portekiz (37) Singapur (96), İspanya (108), İsveç (160) ve Türkiye (354).

Leopard 2A4
Leopard 2A4’ün mühimmat deposu.
Leopard 2A4’ün yan cephesinin zırh düzeni.
Leopard 2A4’ün ön cephesinin zırh düzeni.

Yaklaşık 55 ton (operasyon sırasında tam yüklü hali) ağırlığındadır. Tam dijital bir atış kontrol sistemi entegre edilmiştir. Bu sayede araç, hareket halindeki atışlarda çok hassas bir şekilde hedefi vurabilecek duruma gelmiştir. Otomatik yangın söndürme ve patlama korumasına yönelik özel sistemler kullanıma girmiştir. Taret çevresine titanyum/tungsten kompozit plakalar eklenerek tankın hem normal, hem de “hull down” pozisyonlarında koruma performansı yükseltilmiştir (bu aslında başta tam olarak Alman ekolünün ihtiyaçları doğrultusunda değil, tankın ihraç edilebilmesini kolaylaştırmak için yapılmış bir eklemedir ve tankın hareket kabiliyetini etkilemeyecek şekilde uygulanmasına özen gösterilmiştir).

Leopard 2A4’ün boyutunun diğer ana muharebe tanklarıyla kıyaslanması.
Leopard 2 NG ve Leopard 2A4
TSK’ya ait bir Leopard 2A4

Aselsan tarafından TSK’da bulunan Leopard 2A4’leri modernize etmek için Leopard 2NG (New Generation) projesi başlatıldı. Araç; modüler kompozit zırh, geliştirilmiş optik tertibatı, tamamen elden geçirilmiş taret mekaniği ve yeni atış kontrol sistemine sahip olacaktı. Finlandiya ilk başlarda 2NG kitiyle yakından ilgilendi fakat Altay tankı projesine öncelik verilmesinden dolayı bu proje iptal edildi, elbette gelecek ne getirir hep birlikte göreceğiz…

Leopard 2A5:

1998 ortasına kadar üretilen ve eski nesiller için de kit olarak kullanılan önemli bir modeldir. Operasyon sırasında tam yüklü hali yaklaşık 60 tondur. Bu modelde tankın, eski modellerde de kullanılan L44 topunun geri tepme dengeleme sistemi geliştirilerek, tankı DM-53 APFDS gibi namlu çıkış hızı daha yüksek, dolayısıyla daha etkili mermileri kullanabilir hale getirmiştir. Atış performansı dışında tankın koruması da daha önceki modellerde görülmemiş düzeyde yükseltilmiştir. Taretin önüne ve ön yan kısımlarına “V” şeklindeki boşluklu kompozit zırh plakaları eklenmek suretiyle kinetik-kimyasal delim gücüne sahip mermilere karşı koruma performansı önemli ölçüde yükseltilmiştir. Bu noktada çift tarafa eğimlendirilmiş boşluklu zırh sistemi akıllara “shot trap” denen, seken merminin üst gövde çatısına saplanabilme problemini akıllara getirebilir fakat Alman mühendisleri boşluklu kompozit zırh plakalarını, çok hassas açı ölçer cihazlar ile hesaplayıp tanka maksimum korumayı sağlayacak konum ve şekilde entegre etmişlerdir. Bunun yanı sıra tankın iç kaplaması da kimyasal delim gücüne sahip mühimmatların etkisini azaltmak için özel bir kaplama ile tekrar güncellenmiştir.

 

Leopard 2A5’in iç bölümünün yandan görünüşü.
Leopard 2A5’in görüntüleme monitörleri.
Leopard 2A5’in V şeklindeki boşluklu zırhı
Leopard 2A5’in V şeklindeki boşluklu zırhlarının iç yapısı.

 

Leopard 2A5 tatbikat esnasında. L44 topu, V şeklindeki zırh entegrasyonundan sonra kısa kalan açık uzunluğu ile kolayca ayırt ediliyor.

Leopard 2A6:

Leopard 2A6 modelindeki en büyük farklılık L44 ile değiştirilen L55 topudur. Bu yeni topun kalibresi L44 ile aynı olsa da boyu daha uzundur (Leopard 2A6’da L55 topunun kullanıma girmesiyle Long/Limuzin gibi takma adlar tankla birlikte anılır olmuştur). Tankın topunun boyunun uzun olması mühimmatın ağırlığını değiştirmemiştir fakat mühimmatın isabetini, zırh geçme potansiyelini ve ateşlediği mermilerin namlu çıkış hızını büyük oranda geliştirmiştir. Bazı askeri otoritelere göre L55 topu, dünya tarihindeki en isabetli tank toplarından biridir (atış kontrol sistemlerinden bağımsız değerlendirme). Bu topu Altay ve K2 Black Panther tankları da kullanmaktadır.

Rheinmetal 120 mm L44&L55 toplarının boyutsal olarak karşılaştırılması.
Çalılar eklenerek kamufle edilmiş bir Leopard 2A6.
File kullanılarak kamufle edilmiş bir Leopard 2A6.
Kanada ordusu bünyesinde Afganistan’da görev yapan bir Leopard 2A6.

Leopard 2A6M:

NATO’nun Afganistan müdahalesi döneminde edinilen deneyimlerle geliştirilmiş özel bir modeldir. Bu modelde tankın şasi dayanımı yükseltilmiş, gövde altı kalınlaştırılmış ve bu sayede mayınlara karşı eskiye nazaran daha iyi bir koruma sağlanmıştır.

Kanada ordusu bünyesinde Afganistan’da görev yapan kafes zırhlı bir Leopard 2A6M.

Leopard 2 PSO (Peace Support Operations):

2008 yılında gösterime sunulan modeldir. Irak Savaşı döneminde edinilen şehir savaşı deneyimleri neticesinde geliştirilmiştir. Tankın önünde barikatları yıkmak/geçmek için kepçe ağzı bulunur. Zırh delici mermiler atmayacağı ve dar sokaklarda rahat hareket etmesi gerektiği için kısa bir namlu entegre edilmiştir. Makineli tüfek yuvası tamamen içeriden elektronik olarak kontrol edilmektedir. Binalardan tankın üzerine gelebilecek tehditlere karşı zırh kaplaması üst çatı kısmında normal Leopard 2’lere kıyasla daha kalındır.

Leopard 2 PSO (Peace Support Operations)

Obama döneminde değişen Ortadoğu savaş politikası ordu güçlerinin sahadan çekilip yerel grupları silahlandırmaya doğru evrildiği için bu projeler gözden düşmüştür. Bu araç hiçbir ordu tarafından istenmedi ve seri üretime girmedi. Bu tankta kullanılan bazı fikirler 2A7 için önemli bir ayak oluşturmuştur.

Leopard 2 PSO (Peace Support Operations)

Leopard 2A7/2A7+:

En gelişmiş Leopard 2 varyasyonudur. İlk Leopard 2A7, 10 Aralık 2014 tarihinde Münih’teki Alman Ordusu’na teslim edillmiş ve testleri hala devam etmektedir.Leopard 2A7, KMW(Krauss-Maffei Wegmann şirketi) varyantı 2A7 + ‘den temelde farklıdır ve şehir içinde savaş için optimize edilmemiştir. Dönüştürmek için toplam 20 araç sağlanmıştır Tankta pek çok farklı ve yeni teknoloji bulunmaktadır. Temel olarak 2A6M tabanlı bir geliştirme programı içermektedir.

Leopard 2A7+

2A7 modelinde tankın havalandırma sistemi tamamen elden geçirilerek hava sirkülasyonu iyileştirilmiştir. Tankın ana motorunun herhangi bir nedenle devredışı kalması durumunda, tankın en azından elektronik harp sistemlerinin çalışır durumda kalması için Steyr M12 yedek güç ünitesi entegre edilmiştir. Motorun çıkışları termal kameralara karşı görünmezlik sağlaması amacıyla açığa çıkan ısıyı mümkün mertebe gizlemek için Barracuda sistemi ile güncellenmiştir. Atış sistemleri tekrar güncellenmiş ve atış performansı daha da isabetli hale getirilmiştir. Termal kameralara eklenen yeni teknoloji ile algılanan ısı doğrudan modellenebilir hale gelmiştir. Ayrıca tanka eklenen yeni iletişim sistemleri ile doğrudan uydu bağlantısı ile veri aktarımı daha etkin/verimli bir hale getirilmiştir.

Leopard 2A7+

Bütün bunlara ek olarak 2A7+ modelinde tankın hem taretine hem gövdesine çift katmanlı boşluklu kompozit zırh plakaları eklenerek koruma performansı daha da yükseltilmiştir. Tankın içerisinden kontrol edilen MG3 makineli tüfek yuvası, FLW 200 silah platformu ile daha hassas hale getirilmiştir. Bu tank için geliştirilen HE (yüksek patlayıcı) mermilerin programlanabilir olması için ayrıca çalışmalar devam etmektedir.

Önemli not: Burada gördüğünüz istisnasız bütün geliştirmelerde ana kaide tankın hareket kabiliyetine negatif etki etmeyecek şekilde iyileştirmeler yapmaktır. Araca her ne entegre edilirse edilsin, tankın ağırlığı ve birim alana uyguladığı basınç ne kadar artarsa artsın hareket kabiliyetinden ödün verilmemeye özen gösterilmiştir. Bu aslında önemsiz bir detay gibi görünse de Alman zırhlı muharebe doktrininin gereksinimlerini ve önceliğini ortaya koymak açısından hassas bir noktaya işaret etmektedir.

Ayrıca Leopard 2 şasesi üzerine üretilmiş istihkam, kurtarıcı ve eğitim tankları bulunmaktadır.

Leopard 2 tankıyla ilgili önemli bazı videolar:

Content Protection by DMCA.com
The following two tabs change content below.
Yağız Tunç

Yağız Tunç

Tarih seven ve muharebe araçlarına karşı da boş olmayan bir zat-ı muhterem.
Yağız Tunç

Latest posts by Yağız Tunç (see all)

5 Comments

Leave a Reply
    • Bahsedilmek istenen zırh “efektif zırh”. Yani 150 cmlik bir çelik zırh kadar mukavemet gösterdiği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lend-Lease Programının Genel Analizi

Askeri Süpergüç ABD Ve Amerikan Sistemi